  • Eaton SK120USB - SK120USB
Eaton SK120USB - SK120USB
  • Eaton SK120USB - SK120USB
Eaton SK120USB - SK120USB
Write a Review
Write a Review
Eaton SK120USB - SK120USB
Eaton
Eaton SK120USB - SK120USB
SKU:
SK120USB
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
SK120USB
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Line
Protect It!
Product Model
SK120USB
Product Name
SK120USB Surge Suppressor
Marketing Information
  • The SK120USB surge suppressor offers reliable surge and line noise protection. The compact direct plug-in design allows for easy portability with fold down plug and carrying pouch and features 3 outlets, 1 in front and 1 on each side of unit and 540 joules of surge energy absorption. Diagnostic LEDs alert you to potential wiring or protection faults before connected equipment is damaged. 2.1 amp USB charging ports offer fast charging for smartphones, tablets, MP3 players and other portable devices.
  • 5,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA & Canada only).
Product Type
Surge Suppressor/Protector
Technical Information
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Receptacles
  • 3 x AC Power
  • 2 x USB
Protection Type
Noise
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Maximum Surge Current
27000 kA
Surge Energy Rating
540 J
Physical Characteristics
Height
4.3"
Width
2.2"
Depth
1.4"
Weight (Approximate)
4.96 oz
Shipping Height
4.60"
Shipping Width
2.80"
Shipping Depth
2.40"
Shipping Weight (Approximate)
7.04 oz
Miscellaneous
Package Contents
  • SK120USB Surge Suppressor
  • Carrying Pouch
Compatibility
  • Smartphones
  • Tablets
  • MP3 players
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Certification
RoHS
Country of Origin
China
Warranty
Limited Warranty
Lifetime
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Image coming soon
MSRP:
Was:
Add to Cart The item has been added
Image coming soon
Eaton WEXT1K - WEXT1K
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment