  • Eaton SPD200600D1C - SPD series200kA600V 3PHBasicPanel
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
SPD200600D1C
  • 0 Reviews
Surge Protection Device, SPD series, For switchboard, busways and panel boards (PRL1a, 2a, 3a, 3E, 4), 200 kAIC, 600V delta (4W+G), Basic feature package, Internal integrated mount, 840 L-G, 840 L-L operating voltage
General specifications
Product Name
Eaton SPD series surge protection device
Catalog Number
SPD200600D1C
UPC
Product Length/Depth
9.5 in
Product Height
3.45 in
Product Width
5.4 in
Product Weight
3.5 lb
Warranty
15 year
Certifications
UL 1449
UL Listed
Product specifications
Special features
Meets or exceeds the requirements specified in IBC ?2006, CBC2007, and UBC?Zone 4. Audible alarm with silence button. Form C relay contact. EMI/RFI filtering, providing up to 50 dB of noise attenuation from 10 kHz to 100 MHz. Surge counter with rest button
Interrupt rating
200 kAIC
Surge current
200 kA per phase
Mounting Method
Internal integrated
Nominal Discharge Current
20 kA
Short-circuit rating
200 kA
Accessories
Basic feature package
Type
SPD
Operating voltage
840 L-G, 840 L-L
Used with
Switchboard, busways and panelboards (PRL1a, 2a, 3a, 3e, 4)
Frequency rating
50/60 Hz
Operating temperature
-40 to 50 ?C
Voltage rating
600 delta (4W+G)