  • Eaton TLM615NC20 - TLM615NC20
Eaton TLM615NC20 - TLM615NC20
Eaton TLM615NC20 - TLM615NC20
Write a Review
Write a Review
Eaton TLM615NC20 - TLM615NC20
Eaton
Eaton TLM615NC20 - TLM615NC20
SKU:
TLM615NC20
  • 0 Reviews
Eaton TLM615NC20 - TLM615NC20
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: TLM615NC20
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
TLM615NC20
Brand Name
Tripp Lite
Product Line
Power It!
Product Model
TLM615NC20
Product Name
Power It! TLM615NC20 6 Outlets Power Strip
Marketing Information
Tripp Lite's Power It! TLM615NC20 power strip offers reliable, convenient and cost-effective power distribution for appliances, power tools, lighting and other electrical equipment requiring heavy-duty 20-amp service. Includes 6 NEMA 5-15/20R outlets, 15-foot AC power cord and keyhole mounting slots. Multi-outlet strip reduces cable clutter and enables the connection of multiple electrical devices to a single AC wall socket. Features rugged metal case to stand up to the most demanding environments, illuminated power switch with transparent cover to prevent accidental shutoff and 20A integrated circuit breaker to prevent dangerous overloads. Lifetime warranty.INPUT/OUTPUT: Input: NEMA 5-20P/Output: 6 NEMA 5-15/20RELECTRICAL: 120V AC, 50/60Hz, 20A FORMAT: 20A corded power distribution strip
Product Type
Power Strip
Technical Information
Plug/Connector Type
NEMA 5-20P
Receptacles
6 x NEMA 5-15/20R
Cord Length
15 ft
Circuit Breaker
Yes
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Maximum Input Current
20 A
Minimum Frequency
50 Hz
Power Rating
2400 W
Physical Characteristics
Height
2"
Width
13.8"
Depth
2.5"
Weight (Approximate)
3.60 lb
Miscellaneous
Package Contents
  • TLM615NC20 power strip
  • Warranty information
  • Instruction manual
Country of Origin
China
Warranty
Limited Warranty
Lifetime
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Eaton SRCABLETRAY1U - SRCABLETRAY1U
MSRP:
Was:
Add to Cart The item has been added
Eaton SRCABLEDUCT1UFC - SRCABLEDUCT1UFC
Eaton SRCABLERING2U - SRCABLERING2U
Eaton SRCABLERING1U - SRCABLERING1U
Eaton SR55UB - SR55UB
Eaton SR55UB - SR55UB
Extra-tall 55U cabinet houses, organizes and secures standard-depth 19 in. rack equipment in high-density server and IT networking areas. Maximum...
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment