  • Eaton TLP1208TELTV - TLP1208TELTV
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
TLP1208TELTV
  • 0 Reviews
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: TLP1208TELTV
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
TLP1208TELTV
Brand Name
Tripp Lite
Product Line
Protect It!
Product Model
TLP1208TELTV
Product Name
12-outlet Coax Surge Suppressor
Marketing Information
Surge suppressor offers economical AC surge suppression for protection of workstations, PCs, telecom systems, home electronics and more. Cord features a space-saving, right-angle plug for convenient use. RJ11 jacks prevent surges from damaging your modem, fax and phone equipment. Suppressor accommodates up to four transformers without blocking the remaining outlets. Digital, 2.2GHz coax jacks prevent surges from damaging your cable or satellite equipment.
Packaged Quantity
1 Each
Product Type
Surge Suppressor/Protector
Technical Information
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Receptacles
12 x NEMA 5-15R
Dataline Protection
  • Phone/Fax/Modem/DSL
  • Coaxial Cable Line
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Maximum Line Current
15 A
Power Handling
1875 VA
Surge Energy Rating
2880 J
Physical Characteristics
Product Color
Black
Power Cord/Cable Length
8 ft
Height
1.5"
Width
2.7"
Depth
10.3"
Weight (Approximate)
2.12 lb
Shipping Height
25.50"
Shipping Width
11.90"
Shipping Depth
8.80"
Shipping Weight (Approximate)
2.70 lb
Miscellaneous
Package Contents
  • TLP1208TELTV 12-Outlets surge suppressor
  • 6-ft. RJ11 Cable
  • 1 Set Gold Digital 2.2 GHz Coax Connectors
  • Instruction Manual and Warranty Information
Additional Information
  • AC suppression response time: 1 ns
  • Format: Corded multi-outlet strip with 4 transformer-spaced outlet
  • Suppression AC: 150V RMS Clamping/2880 joules/330V UL1449 3rd Edition
Compatibility
  • TV
  • DVD
  • Satellites
  • Stereos
Recycled
No
Post-consumer-waste%
0%
Assembly Required
No
Country of Origin
China
Warranty
Limited Warranty
Lifetime
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Image coming soon
MSRP:
Was:
Add to Cart The item has been added
Image coming soon
Eaton WEXT1K - WEXT1K
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment