  • Eaton TLP26PD30WCAM - TLP26PD30WCAM
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
TLP26PD30WCAM
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
TLP26PD30WCAM
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Line
Safe-IT
Product Model
TLP26PD30WCAM
Product Name
Safe-IT TLP26PD30WCAM 5-Outlets Surge Suppressor/Protector
Marketing Information
Features | 2-Outlet Surge Protector Safeguards Your Sensitive Electronics
NEMA 5-15R Outlets Accept a Wide Range of Electronic Devices
USB Ports Allow Safe and Rapid Charging
Two USB-A ports are available for charging your smartphones, tablets and other USB mobile devices. They share 4.8A of charging power, which is plenty for delivering ample power to demanding devices. A USB-C PD 3.0 port delivers 18W of charging power for laptops and other larger devices. All three ports share 30W maximum.
Filtering EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better
Antimicrobial Protection Helps Provide a Safer, Cleaner and Healthier Work Environment
Compact Round Design Gives You Plenty of Options for Installation and Use
Product Type
Surge Suppressor/Protector
Technical Information
Receptacles
  • 2 x NEMA 5-15R
  • 2 x USB Type A
  • 1 x USB Type C
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Power Handling
30 VA
Surge Energy Rating
300 J
Physical Characteristics
Product Material
Plastic
Power Cord/Cable Length
6 ft
Height
4.2"
Width
4.2"
Depth
1.2"
Weight (Approximate)
1.19 lb
Miscellaneous
Package Contents
  • Owner's Manual
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Certification
RoHS
Warranty
Limited Warranty
Lifetime
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Image coming soon
MSRP:
Was:
Add to Cart The item has been added
Image coming soon
Eaton WEXT1K - WEXT1K
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment