  • Eaton TLP28PD57WCAM - TLP28PD57WCAM
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
TLP28PD57WCAM
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
TLP28PD57WCAM
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Line
Safe-IT
Product Model
TLP28PD57WCAM
Product Name
Safe-IT TLP28PD57WCAM 5-Outlets Surge Suppressor/Protector
Marketing Information
Features | 2-Outlet Surge Protector Safeguards Your Sensitive Electronics
NEMA 5-15R Outlets Accept a Wide Range of Electronic Devices
USB Ports Allow Safe and Rapid Charging
Two USB-A ports are available for charging your smartphones, tablets and other USB mobile devices. They share 4.8A of charging power, which is plenty for delivering ample power to demanding devices. A USB-C PD 3.0 port delivers 45W of charging power for laptops and other larger devices. All three ports share 57W maximum.
Filtering EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better
Antimicrobial Protection Helps Provide a Safer, Cleaner and Healthier Work Environment
Compact Round Design Gives You Plenty of Options for Installation and Use
Receptacles
  • 2 x NEMA 5-15R
  • 2 x USB Type A
  • 1 x USB Type C
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Power Handling
57 VA
Surge Energy Rating
300 J
Physical Characteristics
Product Material
Plastic
Power Cord/Cable Length
6 ft
Height
4.2"
Width
4.2"
Depth
1.2"