  • Eaton TLP48USBCUFO - TLP48USBCUFO
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
TLP48USBCUFO
  • 0 Reviews
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: TLP48USBCUFO
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
TLP48USBCUFO
Brand Name
Tripp Lite
Product Line
Protect It!
Product Model
TLP48USBCUFO
Product Name
Protect It! TLP48USBCUFO 4-Outlet Surge Suppressor/Protector
Marketing Information
Keep Your Team's Devices Powered and Charged During Important Meetings
NEMA 5-15R Outlets Accept a Wide Range of Electronic Devices
4 USB Ports Share 4.8 Amps of Charging Power
One USB-C and three USB-A ports are available for charging your smartphones, tablets and other USB mobile devices. They share 4.8A of charging power, which is plenty for delivering ample power to demanding devices.
Keeps Your Smart Speaker Fully Powered and at Your Disposal
1080 Joules Safeguard Your Sensitive Electronics
Premium Protection from EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better
Premium Safety Features Protect Your Valuable Equipment
Versatile Surge Protector Provides Flexible Installation Options
Receptacles
  • 4 x NEMA 5-15R
  • 4 x USB
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Power Handling
1800 VA
Surge Energy Rating
1080 J
Physical Characteristics
Product Material
Plastic
Power Cord/Cable Length
8 ft
Height
7.7"
Width
7.1"
Depth
1.9"
Weight (Approximate)
1.87 lb
Shipping Height
8.27"
Shipping Width
8.07"
Shipping Depth
3.75"
Shipping Weight (Approximate)
2.09 lb
Miscellaneous
Package Contents
  • Owner's Manual
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Certification
RoHS
Country of Origin
China
Warranty
Limited Warranty
Lifetime
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Image coming soon
MSRP:
Was:
Add to Cart The item has been added
Image coming soon
Eaton WEXT1K - WEXT1K
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment