  • Eaton TLP64USBRA15 - TLP64USBRA15
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
TLP64USBRA15
  • 0 Reviews
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: TLP64USBRA15
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
TLP64USBRA15
Product Model
TLP64USBRA15
Product Name
TLP64USBRA15 6-Outlet Surge Suppressor/Protector
Marketing Information
6-Outlet Surge Protector with USB Charging Safeguards Your Sensitive Electronics
NEMA 5-15R Outlets Accept a Wide Range of Electronic Devices
4 USB Ports Share 4.2 Amps of Charging Power
Four USB-A ports are available for charging your smartphone, tablet and other USB mobile devices. They share 4.2A for charging multiple devices at the same time.
Premium Protection from EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better
Premium Safety Features Protect Your Valuable Equipment
The lighted on/off switch provides one-touch control over connected equipment. A 15A circuit breaker protects all outlets and automatically cuts power if the protection circuit is incapacitated, preventing equipment damage. A green LED confirms your connected equipment is protected.
Versatile Surge Protector Provides Multiple Installation Options
Receptacles
  • 6 x NEMA 5-15R
  • 4 x USB
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Power Handling
1800 VA
Surge Energy Rating
900 J
Physical Characteristics
Power Cord/Cable Length
15 ft
Height
9.5"
Width
3.6"
Depth
1.5"
Weight (Approximate)
2.10 lb
Shipping Height
11.20"
Shipping Width
8.70"
Shipping Depth
1.80"