  • Eaton IS1000HG - IS1000HG
Eaton IS1000HG - IS1000HG
  • Eaton IS1000HG - IS1000HG
  • Eaton IS1000HG - IS1000HG
Eaton IS1000HG - IS1000HG
Write a Review
Write a Review
Eaton IS1000HG - IS1000HG
Eaton
Eaton IS1000HG - IS1000HG
SKU:
IS1000HG
  • 0 Reviews
Eaton IS1000HG - IS1000HG
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: IS1000HG
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
IS1000HG
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
IS1000HG
Product Name
Isolation Transformer - Medical Grade Line Noise Reduction and Spike Suppression
Marketing Information
Isolator Series UL60601-1 Listed Medical Grade Isolation Transformers offer line isolation, continuous noise filtering and enhanced common mode surge suppression. An internal low-impedance isolation transformer component offers 100% isolation from the input AC line. Full UL60601-1 medical-grade listing with hospital-grade plug and outlet receptacles makes Isolator medical-grade transformers ideal for protection of medical electronic equipment in patient-care areas. Faraday shield reduces the cumulative leakage current of the Isolator and connected equipment to levels less than 100 microamps. Secondary neutral-to-ground bonding virtually eliminates common mode noise, providing an isolated neutral-ground reference for sensitive equipment, and an inexpensive alternative to dedicated circuits and site electrical upgrades. Removes EMI/RFI noise, utility switching transients and harmonics generated by other on-site loads and utility or lightning related surge conditions. Active transformer filtering provides continuous common-mode noise rejection with no wearable parts. Unique ability to reduce surges in the worst of power environments to harmless levels. Reduces 6000V IEEE587 Cat A&B ring wave and combination wave test surges to only 0.5V common mode. Model IS1000HG includes 4 widely spaced NEMA 5-15R hospital-grade output receptacles, a 10-ft. power cord, hospital-grade input plug, circuit breaker overload protection, and lighted power switch. Rugged all-metal unit housing; ships ready for placement in any industrial, medical, office or network environment. PLUG/OUTLETS: Input - NEMA 5-15P Hospital Grade; Output - 4 NEMA 5-15R Hospital Grade ELECTRICAL: 120V AC, 60Hz, 8.3A (Requires NEMA 5-15R wall receptacle)
Product Type
Surge Suppressor/Protector
Technical Information
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P-HG
Receptacles
4 x NEMA 5-15R-HG
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage
120 V AC
Power Handling
1000 VA
Surge Energy Rating
680 J
Physical Characteristics
Power Cord/Cable Length
10 ft
Height
7.3"
Width
7.3"
Depth
10.5"
Weight (Approximate)
36.80 lb
Shipping Height
10.40"
Shipping Width
10.70"
Shipping Depth
12.80"
Shipping Weight (Approximate)
37.70 lb
Miscellaneous
Package Contents
  • Instruction Manual with Warranty Information
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Certification
RoHS
Country of Origin
Taiwan
TAA Compliant
Yes
Warranty
Limited Warranty
2 Year
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Eaton IS1000HGDV - IS1000HGDV
Eaton IS1000HGDV - IS1000HGDV
MSRP:
Was:
The IS1000HGDV Isolator® Series Dual-Voltage 115/230V 1000W 50/60Hz Medical-Grade Transformer with full CAN/ES/IEC/EN 60601-1 listing is ideal for protecting sensitive electronic equipment in...
Add to Cart The item has been added
Image coming soon
Image coming soon
Eaton WEXT1K - WEXT1K
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Eaton WEXT1J - WEXT1J
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment