  • Eaton PDUMH20-ISO - PDUMH20-ISO
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDUMH20-ISO
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDUMH20-ISO
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Line
Metered
Product Model
PDUMH20-ISO
Product Name
Metered PDUMH20-ISO 14-Outlets PDU
Plug/Connector Type
NEMA L5-20P/5-20P
Receptacle Type
  • NEMA 5-20R
  • NEMA 5-15R
Receptacle Detail
  • 12 x NEMA 5-20R
  • 2 x NEMA 5-15R
Protection Type
  • Overload Protection
  • Surge Protection
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage
120 V AC
Power Rating (Watt)
2030 W
Input Current
20 A
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Mount Type
  • Rack-mountable
  • Wall-mountable
Placement
Under-counter
Rack Height
1U
Height
1.8"
Width
17.5"
Depth
4.5"