  • Eaton PDUMH30-ISO - PDUMH30-ISO
Write a Review
Write a Review
Eaton
SKU:
PDUMH30-ISO
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDUMH30-ISO
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDUMH30-ISO
Product Name
PDUMH30-ISO 12-Outlets PDU
Marketing Information
Delivers 120V single-phase AC power to multiple loads while also protecting connected equipment from dangerous surges and spikes.
Features | Single-Phase 120V PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power to Multiple Loads
Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads
The PDUMH30-ISO features 12 NEMA 5-15/20R outlets in two separately breakered load banks. A digital ammeter reports the load for each bank separately, so you can balance loads across both built-in 20A breakers. Add the two load-bank current values together to determine total input current. Monitoring amperage helps ensure load levels remain well below maximum capacity with no danger of overload that could lead to costly downtime or damaged equipment. Maintaining proper load levels can keep your TCO (total cost of ownership) low.
3840 Joules per Load Bank Fight Back Against Unexpected Power Surges
Up-to-Date Safety Features Protect Your Vital Equipment
Versatile Installation Options Give You Plenty of Choices
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Metered
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
NEMA L5-30P
Receptacle Type
NEMA 5-15/20R
Receptacle Detail
12 x NEMA 5-15/20R
Protection Type
  • Surge Protection
  • Overload Protection
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage
120 V AC
Power Rating (Watt)
2900 W
Input Current
30 A
Physical Characteristics
Product Color
Black
Mounting Orientation
Horizontal/Vertical
Mount Type
Wall-mountable
Form Factor
Rack
Rack Height
0U/1U
Height
18.9"
Width
4.8"
Depth
1.7"