  • Eaton PDUMH20AT - PDUMH20AT
Eaton PDUMH20AT - PDUMH20AT
  • Eaton PDUMH20AT - PDUMH20AT
  • Eaton PDUMH20AT - PDUMH20AT
Eaton PDUMH20AT - PDUMH20AT
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUMH20AT - PDUMH20AT
Eaton
Eaton PDUMH20AT - PDUMH20AT
SKU:
PDUMH20AT
  • 0 Reviews
Eaton PDUMH20AT - PDUMH20AT
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUMH20AT
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDUMH20AT
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDUMH20ATNET
Product Name
PDUMH20AT PDU Metered ATS 120V 20A 16 Outlet
Marketing Information
Product Type
PDU
Technical Information
Plug/Connector Type
NEMA L5-20P
Plug/Connector Detail
2 x NEMA L5-20P
Receptacle Type
NEMA 5-15/20R
Receptacle Detail
16 x NEMA 5-15/20R
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage
120 V AC
Power Rating (VA)
2400 VA
Management
Management
  • Dual UPS protection or dual AC input redundancy for critical single-corded network hardware
  • Slot for optional SNMPWEBCARD accessory to enable remote individual outlet control over IP
Physical Characteristics
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
1U
Number of Cord/Cable
2
Height
1.8"
Width
17.5"
Depth
14.5"
Weight (Approximate)
12.20 lb
Miscellaneous
Package Contents
  • PDU with attached L5-20P input power cord
  • Detachable C19 to NEMA L5-20P 12 ft/3.6m power cord for optional secondary input
  • Two NEMA L5-20R to NEMA 5-20P plug adapters
  • User manual with warranty information
Additional Information
TAA Compliant
Certifications & Standards
  • Class A
  • RoHS Complaint
Environmentally Friendly
Yes
Country of Origin
Taiwan
TAA Compliant
Yes
Warranty
Limited Warranty
2 Year
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Eaton PDUMH20ATS - PDUMH20ATS
Eaton PDUMH20ATS - PDUMH20ATS
MSRP:
Was:
Add to Cart The item has been added
Eaton PDUMH20ATNET - PDUMH20ATNET
Eaton SRCABLETRAY1U - SRCABLETRAY1U
Eaton SRCABLEDUCT1UFC - SRCABLEDUCT1UFC
Eaton SRCABLERING2U - SRCABLERING2U
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment