  • Eaton PDUMH20ATS - PDUMH20ATS
Eaton PDUMH20ATS - PDUMH20ATS
Eaton PDUMH20ATS - PDUMH20ATS
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUMH20ATS - PDUMH20ATS
Eaton
Eaton PDUMH20ATS - PDUMH20ATS
SKU:
PDUMH20ATS
  • 0 Reviews
Eaton PDUMH20ATS - PDUMH20ATS
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUMH20ATS
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDUMH20ATS
Product Name
16-Outlets PDU
Marketing Information
Single-Phase 20A ATS PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power in Real Time
This metered PDU provides real-time local reporting of the total load level via its built-in digital current metering. Ideal for network IT applications, small computer rooms and other equipment rack applications, the PDUMH20ATS features 16 NEMA 5-15/20R 120V outlets for connecting equipment. Dual 12-foot (3.7-meter) power cords with NEMA L5-20P inputs (two 5-20P adapters are included) connect to separate primary and secondary mains circuits, backup generators, UPS systems or utility power grids, including out-of-phase sources.
Switches from Primary to Secondary Power Source in Milliseconds
Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads
Mounts into 1U of Rack Space or on a Wall
TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases
Technical Information
PDU Type
Metered Auto Transfer Switch
Phase
Single Phase
Plug/Connector Type
  • NEMA 5-20P
  • NEMA L5-20P
Plug/Connector Detail
  • 2 x NEMA L5-20P
  • 2 x NEMA 5-20P
Receptacle Type
NEMA 5-15/20R
Receptacle Detail
16 x NEMA 5-15/20R
Protection Type
Circuit Protection
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage
  • 100 V AC
  • 120 V AC
  • 127 V AC
Power Rating (Watt)
2030 W
Input Current
20 A
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Horizontal
Mount Type
  • Rack-mountable
  • Wall-mountable
Rack Height
1U
Height
1.8"
Width
17.5"
Depth
14.5"