  • Eaton PDUMH32HV - PDUMH32HV
Eaton PDUMH32HV - PDUMH32HV
  • Eaton PDUMH32HV - PDUMH32HV
Eaton PDUMH32HV - PDUMH32HV
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUMH32HV - PDUMH32HV
Eaton
Eaton PDUMH32HV - PDUMH32HV
SKU:
PDUMH32HV
  • 0 Reviews
  • 32A single phase 230V Local Metered Power Distribution Unit / PDU
  • Attached IEC-309 32A (2P+E) input plug with 12-ft. (3.66 m) line cord
  • 2U horizontal rackmount format installs in two rack spaces
  • 18 total 230V outlets (2 C19, 16 C13)
  • Outlets are arranged in two separately breakered and local metered 16A load banks (each with 8 C13 and 1 C19 outlet)
  • Mounting ears are reversible for front or rear facing rackmount installation
  • Front-panel grounding lug
  • Included cord retention brackets
  • 2U local metered PDU
  • Mounting brackets
  • Plug retention brackets
  • User manual
OVERVIEW
UPC Code037332159045
PDU TypeLocal Metered
INPUT
Input PhaseSingle-Phase
PDU Input Voltage230
Recommended Electrical ServiceSingle-phase 32A 230V service
Maximum Input Amps32
PDU Plug TypeIEC-309 32A BLUE (2P+E)
Input Cord Length (m)3.66
OUTPUT
Output Capacity Details7.4kW (230V) / 32A total capacity / 16A max per breakered outlet bank; 16A max per C19 outlet; 10A max per C13 outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacles(16) C13; (2) C19
Output Nominal Voltage230V
Overload ProtectionTwo 20A circuit breakers protect 9 outlets each
USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS
PHYSICAL
Material of ConstructionMetal
Form Factors Supported2U rackmount
Minimum Required Rack Depth (cm)40.64
PDU Form FactorHorizontal (2U)
Shipping Dimensions (hwd / cm)19.81 x 42.67 x 49.02
Shipping Weight (kg)6.67
Unit Dimensions (hwd / cm)8.9 x 44.5 x 31.75
Unit Weight (kg)6.21
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 104°F (0° to 40°C)
Storage Temperature Range-22° to 122°F (-30° to 50°C)
Relative Humidity5% to 95% non-condensing
Operating Elevation (ft.)0-10,000
Operating Elevation (m)0-3000
STANDARDS & COMPLIANCE
Product CertificationsIEC 62368-1; GOST (Russia); UL 62368-1
WARRANTY & SUPPORT
Product Warranty Period (Worldwide)2-year limited warranty
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Eaton PDUMH32HVATNET - PDUMH32HVATNET
MSRP:
Was:
The PDUMH32HVATNET 7.7kW Single-Phase 200-240V Switched Automatic Transfer Switch / ATS PDU provides remote power monitoring and enables redundant power for network devices with non-redundant power...
Add to Cart The item has been added
Eaton PDUMH32HVNET - PDUMH32HVNET
Eaton PDUMH32HVAT - PDUMH32HVAT
The PDUMH32HVAT 7.7kW Single-Phase 200-240V Local Metered Automatic Transfer Switch / ATS PDU provides power monitoring and enables redundant power for network devices with non-redundant power supply...