  • Eaton PDUMNH15 - PDUMNH15
Eaton PDUMNH15 - PDUMNH15
  • Eaton PDUMNH15 - PDUMNH15
  • Eaton PDUMNH15 - PDUMNH15
Eaton PDUMNH15 - PDUMNH15
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUMNH15 - PDUMNH15
Eaton
Eaton PDUMNH15 - PDUMNH15
SKU:
PDUMNH15
  • 0 Reviews
Eaton PDUMNH15 - PDUMNH15
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUMNH15
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDUMNH15
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDUMNH15
Product Name
PDUMNH15 PDU Monitored 120V 15A 8 Outlet
Marketing Information
PDUMNH15 Monitored 1U Rackmount PDU supports 15A peak capacity at 120V (agency de-rated to 12 amps continuous). Includes attached 5-15P input cordset and 8 5-15R outlets. Visual and remote current monitoring tracks real time output current level. Supports 1U horizontal rackmount installation with included mounting brackets. Monitored PDU systems support real-time remote monitoring via secure web, SNMP or Telnet interface and custom notification of user-specified remote conditions via email and SNMP trap. PDU power consumption in amps is displayed locally via front panel lighted digital display and can be monitored remotely to warn of potential overloads before critical IT mains breakers become overloaded. Advanced configurations support in-rack environmental monitoring with optional ENVIROSENSE temperature / humidity probe and rack access notification for up to 4 SRSWITCH or user supplied contact-closure sensors.
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Monitored
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Receptacle Detail
8 x NEMA 5-15R
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage
120 V AC
Management
Management
Protocols:
  • HTTP
  • HTTPS
  • PowerAlert Network Management System
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • Telnet
  • FTP
  • DHCP
  • BOOTP
  • NTP
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Horizontal
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
1U
Height
1.7"
Width
17.3"
Depth
6.2"
Weight (Approximate)
6.50 lb
Miscellaneous
Package Contents