  • Eaton PDUMNH20HV - PDUMNH20HV
Eaton PDUMNH20HV - PDUMNH20HV
Eaton PDUMNH20HV - PDUMNH20HV
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUMNH20HV - PDUMNH20HV
Eaton
Eaton PDUMNH20HV - PDUMNH20HV
SKU:
PDUMNH20HV
  • 0 Reviews
  • 16/20A 230/208V Monitored Power Distribution Unit / PDU (agency derated to 16A continuous)
  • C20 inlet; 8ft / 2.4m C20 cable and NEMA L6-20P plug adapter included
  • 1U horizontal rackmount installation
  • 8 C13 outlets
  • Lighted display reports output power consumption in amps
  • 10/100 Mbps auto-sensing allows optimal communication with 10/100 Base-T networks
  • Real-time clock backup maintains the time of day and date even if the PDU is unpowered
  • Alert notifications via email or SNMP traps offer immediate event notification
  • Firmware upgrade ability supports future product enhancements.
  • Mounting ears are reversible for front or rear facing rackmount installation
  • TAA Compliant for GSA Schedule purchases
  • Rackmount PDU
  • Rack mounting brackets
  • Plug retention inserts
  • 2.6m C19-to-C20 power cord
  • C19-to-L6-20P plug adapter
  • Mounting hardware
  • Owner's manual
OVERVIEW
UPC Code037332160928
PDU TypeMonitored
INPUT
Input PhaseSingle-Phase
PDU Input Voltage208; 230
Recommended Electrical ServiceSingle-phase 16/20A 230/208V service
Maximum Input Amps16
Maximum Input Amps DetailsAgency de-rated to 16A continuous
Input Connection TypeC20 inlet accepts included C19-C20 cable with included plug adapters
PDU Plug TypeNEMA L6-20P; IEC-320 C20
Input Cord Length (m)2.59
OUTPUT
Output Capacity Details3.68kW (230V), 3.33kW (208V) / 16A total capacity; 12A (10A CE) max per C13 outlet
Frequency Compatibility50 / 60 Hz
Output Receptacles(8) C13
Output Nominal Voltage208/230V
USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS
Front Panel LCD DisplayDigital meter reports PDU output current in amps
PHYSICAL
Material of ConstructionMetal
Form Factors Supported1U horizontal rackmount in 2 or 4 post racks
Minimum Required Rack Depth (cm)43.43
PDU Form FactorHorizontal (1U)
Shipping Dimensions (hwd / cm)15.24 x 52.70 x 58.42
Shipping Weight (kg)6.12
Unit Dimensions (hwd / cm)4,4 x 44,4 x 37,6
Unit Weight (kg)4.08
ENVIRONMENTAL
Operating Temperature Range32° to 104°F (0° to 40°C)
Storage Temperature Range-22° to 122°F (-30° to 50°C)
Relative Humidity5% to 95% non-condensing
Operating Elevation (ft.)0-10,000
Operating Elevation (m)0-3000
COMMUNICATIONS
PowerAlert SoftwareLX Platform Interface: PowerAlert Device Manager
Communications CableMicro-USB- to-USB A configuration/console Access cable
Network Compatibility10 Mbps; 100 Mbps (Fast Ethernet)
FEATURES & SPECIFICATIONS
High Availability PDU Features  Remote Network Notifications
STANDARDS & COMPLIANCE
Product CertificationsNOM (Mexico); UL 60950-1
Product ComplianceRoHS; CE (Europe); FCC Part 15 Class A (USA); Trade Agreements Act (TAA)
WARRANTY & SUPPORT
Product Warranty Period (Worldwide)2-year limited warranty
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Eaton PDUMNH20HVAT - PDUMNH20HVAT
MSRP:
Was:
Tech SpecsSpecificationsManufacturerTripp Lite by EatonManufacturer Part NumberPDUMNH20HVAT<
Add to Cart The item has been added
Eaton PDUMNH20HVAT1 - PDUMNH20HVAT1
Single-Phase 20A ATS PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power in Real TimeThis monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels...