  • Eaton PDUMV20-24 - PDUMV20-24
Eaton PDUMV20-24 - PDUMV20-24
Eaton PDUMV20-24 - PDUMV20-24
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUMV20-24 - PDUMV20-24
Eaton
Eaton PDUMV20-24 - PDUMV20-24
SKU:
PDUMV20-24
Specifications
Manufacturer
Tripp Lite by Eaton
Manufacturer Part Number
PDUMV20-24
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Brand Name
Tripp Lite
Product Line
Metered
Product Model
PDUMV20-24
Product Name
PDUMV20-24 Metered Vertical PDU
Marketing Information
Product Type
PDU
Technical Information
Plug/Connector Type
NEMA L5-20P
Receptacle Type
NEMA 5-15/20R
Receptacle Detail
6 x NEMA 5-15/20R
Protection Type
Overload Protection
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage
120 V AC
Power Rating (Watt)
2000 W
Input Current
20 A
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Vertical
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
0U
Cord Length
15 ft
Height
24"
Width
1.8"
Depth
1.3"