  • Eaton PDUMNH20 - PDUMNH20
Eaton PDUMNH20 - PDUMNH20
  • Eaton PDUMNH20 - PDUMNH20
Eaton PDUMNH20 - PDUMNH20
Write a Review
Write a Review
Eaton PDUMNH20 - PDUMNH20
Eaton
Eaton PDUMNH20 - PDUMNH20
SKU:
PDUMNH20
  • 0 Reviews
Eaton PDUMNH20 - PDUMNH20
Trionics Distributor of Tripp Lite By Eaton,
MPN: PDUMNH20
Tech Specs
Specifications
Manufacturer Part Number
PDUMNH20
Brand Name
Tripp Lite
Product Model
PDUMNH20
Product Name
PDUMNH20 PDU Monitored 120V 20A 8 Outlet
Marketing Information
Product Type
PDU
Technical Information
PDU Type
Monitored
Plug/Connector Type
NEMA L5-20P
Receptacle Type
NEMA 5-15/20R
Receptacle Detail
8 x NEMA 5-15/20R
Power Description
Input Voltage
120 V AC
Output Voltage
120 V AC
Management
Management
Protocols:
  • HTTP
  • HTTPS
  • PowerAlert Network Management System
  • SMTP
  • SNMPv1
  • SNMPv2
  • Telnet
  • FTP
  • DHCP
  • BOOTP
  • NTP
Physical Characteristics
Mounting Orientation
Horizontal
Mount Type
Rack-mountable
Rack Height
1U
Height
1.7"
Width
17.3"
Depth
6.2"
Weight (Approximate)
7 lb
Miscellaneous
Package Contents
  • Plug Retention Plates
  • Rack Mounting Brackets
  • Owner's Manual
  • NEMA L5-20R to NEMA 5-20P Adapter
Environmentally Friendly
Yes
Environmental Certification
RoHS
Country of Origin
Taiwan
TAA Compliant
Yes
Warranty
Limited Warranty
2 Year
0 Reviews Hide Reviews Show Reviews
  • Related Products
Image coming soon
Eaton PDUMNH20AT1 - PDUMNH20AT1
MSRP:
Was:
Add to Cart The item has been added
Eaton PDUMNH20HVAT - PDUMNH20HVAT
Tech SpecsSpecificationsManufacturerTripp Lite by EatonManufacturer Part NumberPDUMNH20HVAT<
Eaton PDUMNH20HVAT1 - PDUMNH20HVAT1
Single-Phase 20A ATS PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power in Real TimeThis monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels...
Eaton PDUMNH20HV - PDUMNH20HV
Eaton PDUMNH20HV - PDUMNH20HV
16/20A 230/208V Monitored Power Distribution Unit / PDU (agency derated to 16A continuous)C20 inlet; 8ft / 2.4m C20 cable and NEMA L6-20P plug adapter included1U horizontal...
Got Question? Call us 281.338.2688
Opening Hours
Mon-Fri 8am-5pm CET
Safe Payment
100% secure payment